Достапни линкови

Блиски Исток: Рамсфелд во ненајавена посета на регионот


Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд денеска замина во ненајавена посета на Блискиот Исток. Тој не ги објасни причините за посетата, најавувајки дека ќе престојува во американските централни команди во регионот, вклучувајки ги и Ирак и Авганистан. Рамсфелд изјави дека Соединетите Држави не планираат да испратат дополнителни трупи во Ирак, бидејки во иднина ирачките сили ќе бидат клучни за безбедноста во земјата.
XS
SM
MD
LG