Достапни линкови

Лондон: Сведочење на Блер во врска со смртта на Кели


Британскиот премиер Тони Блер денеска треба да сведочи во врска со смртта на експертот за оружје Дејвид Кели. Од Блер ќе биде побарано да објасни како било јавно објавено дека Кели бил изворот за извештајот на Би-Би-Си во кој се наведува дека досието на британските разузнавачи за ирачкото оружје било преувеличано. Кели во минатиот месец беше најден мртов во близина на неговиот дом само неколку дена откако беше испрашуван од парламентарниот комитет за извештајот на Би-Би-Си.
XS
SM
MD
LG