Достапни линкови

Токио: Јапонскиот парламент ќе одобри испраќање на 1000 војници во Ирак


Јапонскиот парламент денеска одобри испраќање илјада јапонски војници за да учествуваат во обновата и стабилизацијата на Ирак. Опозицијата смета дека со ваквиот чекор се крши Уставот на земјата според кој, освен за одбранбени, војската не смее да се употребува за други цели.
XS
SM
MD
LG