Достапни линкови

Тајпеј: Барање Кина да ги отстрани проектилите насочени кон Тајван


Тајванскиот претседател Чен Шуи Бјан побара од Кина да ги отстрани проектилите насочени кон неговата земја . Тој се заложи воената конфронтација меѓу Пекинг и Тајпеј да биде заменета со натпревар во демократија и економски развој. Во меѓувреме Тајван ќе продолжи да бара меѓународна подршка – изјави Чен.
XS
SM
MD
LG