Достапни линкови

Руските војници продаваат во Белорусија предмети ограбени во Украина


Русија ја користи Белорусија како место за ротација на нејзините војници во и надвор од Украина. (фотографија од датотека)
Русија ја користи Белорусија како место за ротација на нејзините војници во и надвор од Украина. (фотографија од датотека)

Руските војници кои се враќаат или прераспоредуваат од Украина често се обидуваат да им ја продадат ограбената стока од Украина на Белорусите во јужните погранични области, велат повеќе жители.

Извештаите од југоисточниот регион Хомел се најнов пример за тоа како Русија го користела регионот што се граничи со Украина и Русија за место за влез на војниците во Украина, но и како тоа ги нарушило животите на Белорусите.

Во минатиот месец, жители на Хомел, главниот град во регионот, и другите зафрлени градови известија како телата на руските војници убиени во борбите во Украина ги исполниле некои од мртовечниците во регионот.

Руски трупи го напуштаат Чернобил

Болниците ,исто така, биле полни со ранети руски војници, а лекарите и медицинскиот персонал принудени да работат исклучиво на нивно лекување, велат жителите.

Во последниве денови, украински и западни официјални лица известуваат дека руските трупи се повлекле од позициите на првата линија блиску до Киев и биле прераспоредени на други места, вклучително и во Белорусија.

Еден жител на Мазир, град југозападно од Хомел, вели дека небото е постојано исполнето со руски авиони и хеликоптери, а руските војници постојано се обидуваат да му продаваат стоки на локалното население, вклучително и дизел гориво од воените резерви.

„Тие ги земаат „трофеите“ ограбени од Украина и нудат да ги продадат на локалното население. Фрижидери, апарати за домаќинство, гуми и што и да им е при рака“, изјави за РСЕ човекот, кој побара само да го користи своето име Илја.

Дури и пред почетокот на војната на 24 февруари, жителите на регионот Хомел известија дека руските војници -- чии единици биле распоредени во Белорусија наводно на заеднички вежби со белоруските единици -- редовно се обидувале да му продаваат дизел гориво на локалното население.

Друг жител на Мазир за РСЕ изјави дека имало големи групи руски војници кои ги полнеле баровите и продавниците во градот, малтретирајќи луѓе.

Александар Лукашенко на состанок со членовите на Советот за безбедност и раководството на Советот на министри покажува на карта како се одвива нападот врз Украина (фотографија од датотека)
Александар Лукашенко на состанок со членовите на Советот за безбедност и раководството на Советот на министри покажува на карта како се одвива нападот врз Украина (фотографија од датотека)

Човекот, кој побара да го користи само неговото име Максим, рече дека машки познаник кој имал долга коса бил малтретиран од војници кои изгледале дека се од централна Русија или од Сибир.

„И тие многу смрдат. По мирисот кога одите во продавница можете да забележите дека се тука. На крајот на краиштата, мислам дека не се капат“, рече Максим.

Белорусија протера повеќе украински дипломати од Минск

„Командантите живеат во нормални услови… Војниците живеат во шумата, во шатори, па дури и во штали. Русите, тие се однесуваат како да се господари на универзумот“, рече тој.

Во областа Брахин, која е на само 20 километри од главниот патен премин во Украина, жителите пријавија долги колони тенкови, оклопни возила и камиони за транспорт на војниците во текот на изминатата недела.

Еден жител за РСЕ изјави дека руските војници му дале леток на руски што се чини дека е пропаганден напор со цел да се оправда руската инвазија.

„Почитувани другари, пријатели, не ни треба војна! Нема да напаѓаме и бомбардираме градови“, се вели во летокот.

Во и околу Нарулија, град кој се наоѓа на бреговите на реката Припјат, јужно од Мазир, жителите пријавија логорување на големи војници, како и теренска болница каде што се лекуваат ранетите војници.

Пропаганден леток за кој еден жител на Брахин изјави дека му го дале руските војници.
Пропаганден леток за кој еден жител на Брахин изјави дека му го дале руските војници.

Телата на загинатите војници се испраќаат директно во Русија или со камиони или со воз, велат тие.

„Теренската болница е чувана однадвор од руски војници за да се осигура дека никој не фотографира“, рече еден жител на Наровља, кој побара да не му се објавува името.

„Има многу хеликоптери кои летаат многу ниско. Многу од нив кружат над градот“. Друг жител, кој исто така побара да не го користи неговото име, рече дека војниците го купуваат целиот алкохол во продавниците.

„Еднаш, руски војник зема вотка и вино, а потоа неговата банкарска картичка не функционираше. Така тој отиде и врати сè“, изјави лицето за РСЕ, додавајќи: „Но, главно тие купуваат сè. Се разбира многу вотка, но и патики и цигари“.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG