Достапни линкови

Демонстранти против „Дедото од бункерот“ - Ем претепани, ем да си платат за ќотекот


Илустрација - Жена со маска на која има натпис „Не за Путин“ за време на еден од бројните протести против актуелната власт во Русија

Дел од претепаните и затворените по демонстрациите поврзани со рускиот опозиционер Алексеј Навални и „Дворецот на Путин“ мора да платат и по 7000 долари надомест за „прекувременото ангажирање на полицајците“ кои „биле приморани“ да интервенираат во разбивање на протестите

Таа се вика Елена и потекнува од руско село. Како и многу други, таа беше револтирана од труењето на опозицискиот лидер Алексеј Навални во август 2020 година, а потоа и од апсењето во јануари 2021 година. Таа организираше демонстрации во негова одбрана.

Нејзе ѝ се случило тоа што им се случило на илјадници други - таа беше уапсена за спроведување на „масовни немири“, а откако беше осудена, помина 10 дена во затвор.

Полицијата работела прекувремено и мора да ѝ се плати

Приказната може да заврши тука, но има продолжение.

На 20 јули, Елена дозна дека има парично побарување против неа - да ѝ плати на градската полиција во Јарослав 510.000 рубли (околу 7000 американски долари). Со ова, таа би платила за прекувремената работа на 204 полицајци, кои биле принудени да ги растеруваат „масовните немири“ што ги организирала Елена.

Видео илустрација - Бруталност на руски полицајци врз новинар - Предупредување - Видеото содржи вознемирувачки сцени

Случајот на Елена не е единствен. Истата постапка ја следеа полициските оддели во Омск, Кемерово, Пенза и Чељабинс - полицијата чекаше судот да ги осуди демонстрантите, а потоа им го презентираше предлог-законот дека полицијата била принудена да ги растера нивните протести.

Аквадискотеките на „Дедото од бункерот“

Ова е еден вид финале на приказната што започна на 23 јануари 2021 година. Потоа, во повеќе од 100 градови во Русија се одржаа демонстрации во одбрана на одново уапсениот Навални. Настаните не беа дозволени од властите, кои се повикуваа на ограничувачките мерки во врска со пандемијата КОВИД-19.

Демонстрантите беа претежно млади луѓе кои се собираа ненајавени на плоштади. Тие не само што скандираа за ослободување на Навални, туку реагираа и на неговиот неодамна објавен филм „Дворецот на Путин“.

Филмот прикажа огромен луксузен комплекс на брегот на Црното Море, изграден, според авторот, за рускиот претседател. На нејзината територија има бункер, театар, кино, музички фонтани (руски аквадиско), луксузни бањи за кои авторот тврди дека содржат тоалетни четки од 700 евра.


Демонстрантите во јануари и февруари мавтаа со пластични четки за тоалети, скандираа „ак-ва-дис-ко-те-ка“ и даваа интервјуа за „дедото од бункерот“ чија оставка ја посакуваат.

Полицијата уапси повеќе од 10.000 лица, кои потоа беа казнети за учество во неовластен настан. Некои беа осудени на неколку дена затвор. Најмалку 90 лица се обвинети според Кривичниот законик. Неколку лица беа отпуштени. Тогаш сите уапсени биле претепани од полицијата.

Од сопствен џеб за тепањето

Луѓето блиски до придружбата на Навални беа ставени во домашен притвор и обвинети за кршење на санитарни и епидемиолошки мерки.

Организациите на Навални се прогласени за екстремисти, спречувајќи ги да учествуваат на изборите во септември. Самиот Навални е во работен логор.

Многу луѓе тогаш протестираа против сузбивањето на протестите и полициското насилство. Но, она што тешко им паднало тогаш, во јануари, е дека самите организатори на протестот ќе мораат да и плаќаат на полицијата од сопствениот џеб за тепањето.

XS
SM
MD
LG