Достапни линкови

„Нoн-пејпери“ и глупости: Словенија и „распадот“ на Босна


Борут Пахор
Борут Пахор

Пробен балон? Провокација? Или само малку старомодна авантуристичка политика на Словенија за Босна и Херцеговина и остатокот од Балканот? Промена на границите на Босна и Херцеговина „би имала ефекти и на Крим и на други места и би можела да предизвика нов конфликт во Босна“. Енди Хејл.

Неговото потекло е неочекувано, основните мотиви нејасни, а сериозноста доведена во прашање. Но, јавната расправија родена како резултат на словенечката немилост се прошири низ Босна и ЕУ оваа недела и покрена непријатни прашања во врска со издржливоста на границите и институциите на Балканот, особено на Босна и Херцеговина.

Повторно одложена дебатата за Западен Балкан во Советот на ЕУ

Словенечкиот претседател Борут Пахор, наводно, спомнувал можно „делење“ на Босна и Херцеговина во разговор со трипартитното претседателство на Босна минатиот месец, а непотврдени извештаи оваа недела цитираа фантомски „нон-пејпер“ на словенечкиот премиер Јанез Јанша, за можни промени на границите на Балканот. Двајцата лидери јавно ги отфрлија сугестиите дека се залагаат или агитираат ваков исход.

Но, алармот беше уредно подигнат и, стратешки или не, ги вознемири аутсајдерите кои сметаат дека реформите се најдобриот начин да се извади етнички ослабената Босна од политичката парализа.

„Идејата за промена на границата е опасна“, вели Флоријан Бибер, директор на Центарот за студии на Југоисточна Европа на австрискиот универзитет во Грац. Тој ја наведува и посебната опасност на Балканот, кога се шпекулираше дека српските и косовските лидери размислувале за можна размена на земјиште пред три години.

Но, тој ,исто така, предупреди на несакано прелевање на места како Украина, каде Русија го анектираше Крим пред седум години и сè уште ги поддржува вооружените сепаратисти.

„Веќе беше многу ризично да се дискутира за заемно договорена промена на границата меѓу Косово и Србија, но е уште поризично во Босна, бидејќи тоа ќе вклучува не само неконсензуален процес, туку ќе влијае врз луѓето против нивната волја и ќе го надмине пристапот на меѓународната заедница што постои од 1991 година, имено дека не се прифатливи промени на границите по етничка линија “, рече Бибер. „Ова би имало ефекти на Крим и на други места и би можело да предизвика нов конфликт во Босна.

На отворено?

Локален словенечки портал за вести на 11 април прв објави дека Пахор ги прашал ко-претседателите на Босна на состанокот на 5 март дали „мирното разделување“ е опција за Босна, која сè уште се води како бошњачка и хрватска федерација заедно со српски мнозински ентитет наречен Република Српска.

Комплицираниот аранжман и лавиринтското ниво на власт беа кодифицирани во Дејтонските спогодби со кои се стави крај на Босанската војна во 1995 година. Жељко Комшиќ еден ден подоцна рече дека прашањето му било поставено на него и на другите двајца членови на претседателството на Босна на состанокот во март.

Димитров - Логар: Западен Балкан е геостратешка потреба на ЕУ

Кабинетот на Пахор подоцна потврди дека тој ги прашал босанските лидери за „идеи за распуштање на Босна и Херцеговина и прекројување на границите на Западен Балкан“ за време на посетата на Сараево на почетокот на март „од загриженост за овие идеи“.

Извештаите сугерираат дека Милорад Додик, српскиот член на претседателството и лидер на Република Српска, кој неодамна ги интензивираше своите повици за отцепување од остатокот на Босна, одговорил потопло на словенечката идеја отколку неговите колеги од Бошњачка и Хрватска.

После тоа, Пахор го истакна своето „застапување“ за макотрпната кандидатура на Босна за членство во ЕУ и неговото почитување на територијалниот интегритет на земјата.

Потоа следуваа извештаи кои сугерираат дека Јанша лично му доставил „нон-пејпер“ на почетокот на оваа година на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во кој беа споменати можни промени на границата.

Јанша, политички сојузник на унгарскиот националистички премиер Виктор Орбан, негираше дека напишал такви „нон-пејпери“. Официјален претставник на ЕУ одговори во име на канцеларијата на Мишел на 12 април велејќи дека „не можеме да потврдиме дека сме добиле“ таков документ.

На 15 април, порталот од Љубљана, „Нецензурирано“, го објави, како што вели, дотичниот „нон-пејпер“. Во него, под насловот „Западен Балкан - начин напред“, Јанша предлага „решенија“ што вклучуваат „обединување на Косово и Албанија“ и „приклучување кон поголем дел од Република Српска со Србија “.

Се предлага и посебен статус „по моделот на Јужен Тирол“ - главна германска провинција во северна Италија - за „српскиот дел на Косово“. Исто така, се сугерира или „пристапување кон претежно хрватските кантони на Босна и Херцеговина кон Хрватска, или ... доделување посебен статус на хрватскиот дел на Босна и Херцеговина“.

Со тоа Бошњаците, „ќе се здобијат со независно функционална држава и ќе преземат одговорност за тоа“. Во нон-пејперот се вели дека, по подготовките на ЕУ за стабилизација и други програми, „тивки постапки“ што веќе се „во тек“ вклучуваат водење на плановите од „носителите на одлуки во регионот“ и „носителите на одлуки во меѓународната заедница. "

Притисок за промена

Босна и Херцеговина се соочи со скоро постојани проблеми во управувањето уште од нејзиното создавање со двата етнички тела и локално управуваната област Брчко, оставајќи ја земјата со многу ограничена, слаба централна власт.

Брисел и неговиот висок претставник за надворешна политика, Жозеп Борел, постојано ја истакнуваат желбата на Унијата да види посветеност на реформите од страна на босанските официјални претставници кои „ќе и овозможат на земјата да напредува кон ЕУ“.

Но, нерешените прашања - вклучувајќи го и проблемот со постојаната политичка нестабилност и стагнација на Босна кога станува збор за реформите - доминираа во разговорот околу 25-годишнината од договорите на Дејтон во декември.

ЕУ го усвои извештајот за Македонија, но, не и амандманот за „провокативното однесување на Бугарија“

Минатиот месец, хрватското Министерство за надворешни работи беше цитирано дека Загреб е „двигател“ на иницијативата претходно оваа година за изготвување „нон-пејпер“ за истакнување на Босна “како важно прашање за Европската унија, што треба да биде повидливо на геополитичкиот простор во Југоисточна Европа “.

Институциите на ЕУ и земјите-членки повремено споделуваат доверливи, но неофицијални „не-документи“ како што се предложени точки на разговор или можни рамки за дискусија на особено полн теми.

Хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ-Радман се залагаше за статус на кандидат за ЕУ за Босна, вклучително и за нејзиниот ефект да го подобри „расцепканиот политички пејзаж и атмосферата на недоверба“ на контроверзната земја што постои меѓу политичките претставници на Босна.

Словенија беше меѓу другите потписници, како и Бугарија, Кипар, Грција и Унгарија. Грлиќ-Радман по состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ на 22 март рече дека другите европски колеги - вклучително и од Франција и Германија - исто така изразија поддршка за документот. Тој рече дека Босна мора да го реформира своето изборно законодавство пред општите избори следната година.


Државниот секретар на САД, Антони Бликен, на почетокот на овој месец апелираше до трипартитното претседателство на Босна да работи кон барем скромни реформи, вклучително и „ограничена уставна промена ... за реформа на изборниот систем“.

Тој, наводно, ги цитирал целите за членство во ЕУ и „пресудите на европските судови“, повикување на одлуката на Европскиот суд за човекови права од 2009 година, со која се бара Босна да дозволи малцинство надвор од трите главни етникуми - Бошњаци, Хрвати и Срби - да се кандидира за висока функција, дело што во моментов е забрането.

Тоа беше првата официјална комуникација до Босна од администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден и, иако беше деликатно формулирана, испрати непогрешлив сигнал до Сараево.

„Има еден куп работи што се случуваат во моментов“, изјави за РСЕ, Тоби Вогел, аналитичар за Западен Балкан, додавајќи: „И мислам дека тоа предизвикува многу луѓе да стануваат нервозни, не само Босанците, туку и други, кои стравуваат дека актуелната етничка елита во Босна може да бара да ги зацврсти своите позиции над политиката, општеството и економијата и претпочитаат каков било предизвик за нивното владеење “.

Во таа смисла, додаде Вогел, главните етнички партии кои беа во суштина запишани во босанскиот Устав, кои произлегоа од Дејтон, „апсолутно имаат на интерес“. Потоа дојде збунувачкиот порој на дипломатски сигнали од Словенија.

„Опасна игра“ од Љубљана

Словенија треба да се приклучи на ротирачкото трио претседателство со Советот на ЕУ во втората половина на 2021 година, така што времето на изјавите на Пахор и Јанша претставува посебен удар.

Можеби тие едноставно бараат политички поени, појавувајќи се дека нудат решенија за долготрајната нестабилност меѓу колегите поранешни југословенски републики на југоисток.

Додик: босанските Срби се за укинување на високиот претставник за БиХ

Некои аналитичари претпоставуваат дека словенечките лидери може да го канализираат незадоволството со Босна меѓу „поголемите актери“ во рамките на Европската унија.

Матеуш Серока, стручен соработник во Центарот за источни студии во Варшава, изјави за РСЕ дека тој смета оти прилагодувањата на границите ќе предизвика онолку проблеми колку што теоретски би можело да решат“. Но, зборувајќи пред да протече содржината на „нон-пејперот“, тој рече дека „сè уште има групи кои би можеле да прифатат размислување за поделба на регионот на Западен Балкан по етничка линија“ и не мора да се обвинува Љубљана што ја покрена темата.

„Секако дека сериозните политичари треба да земат предвид дека работите може да одат во погрешен правец, па затоа треба да разговараат за различни сценарија со нивните колеги од регионот“, рече Серока, додавајќи: „Но, не мора да значи дека тие се за, на пример, поделба на постојните земји“.

Политичкиот аналитичар Вогел се сомнева дека пријавениот разговор за промена на границите на Балканот од страна на словенечките власти е внимателен стратешки притисок.

„Мислам дека тоа е повеќе пробен балон или можеби провокација. Но, прашањето е, каков е споредниот ефект што ова ќе го има? Независно од тоа дали нешто од ова навистина ќе се случи, мислам дека ефектот што го има е да се создаде атмосфера во која луѓето ќе почувствуваат дека за сè може да се преговара - ништо не треба да да се земе здраво за готово. И тоа е многу опасна игра што се игра на Балканот “.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG