Достапни линкови

Најновите санкции на ЕУ сигнализираат „стратешко трпение“ спрема Путин


Рускиот претседател Владимир Путин со моторџискиот клуб „Ноќни волци“ поврзан со Кремљ, кој беше цел на последната рунда санкции на ЕУ против Русија. (фотографија од датотека)

Новиот пакет санкции на ЕУ за Русија е веројатно најслабиот на Унијата досега. Секој нов пакет санкции бара едногласност на ЕУ, а остануваат само три големи области за санкционирање: нафта, нуклеарна енергија и гас. И сите три може да биде тешко да се таргетираат во скоро време. Рикард Јозвијак

Последната серија мерки против Русија е седма на ЕУ откако Русија ја започна својата голема инвазија на Украина на 24 февруари. Но, на оваа бројка не се повикува ниту Европската комисија, која е задолжена за подготовка на санкциите на ЕУ. Наместо тоа, го нарекува „пакет за одржување и усогласување“.

Дипломатите на ЕУ, кои зборуваат под услов да останат анонимни, се уште поостри. Еден од нив со потсмев го нарече „празничен пакет, подготвен да се потпише пред Брисел неофицијално да се затвори во наредните пет недели“.

Зеленски ја повика Европа да ги зголеми санкциите кон Русија

Забраната на руското злато, усогласена со мерките на Г7 договорени во јуни, веројатно е главниот чекор. Инаку, вистината е дека најновиот сплет мерки во голема мера се држи до затворање на дупките што беа откриени откако беа донесени претходните шест пакети, покрај тоа што се додаваат ставки и имиња на веќе утврдените списоци со санкции.

Земете ја, на пример, забраната во пристаништата на ЕУ за бродови под руско знаме, која беше воведена претходно оваа година. Сега тоа исклучување ги опфаќа не само пристаништата, туку и бравите, бидејќи националните официјални лица забележаа дека некои бродови истоваруваат товар на влезните пристаништа на каналите што водат до пристаништата во Холандија и северна Германија.

До 50 нови артикли во хемискиот, металниот и машинскиот сектор со вредност до 400 милиони евра во предвоена трговија, исто така, ќе бидат предмет на контрола на извозот и визни забрани, а ќе биде наметнато и замрзнување на имотот на околу 50 лица и субјекти.

Списокот, кој опфаќа близу 1.200 луѓе и 100 ентитети, сега ќе ги има и најголемата руска банка Сбербанк, моторџискиот клуб „Ноќни волци“ поврзан со Кремљ и неколкумина политичари, олигарси и некои нивни роднини.

Друг потенцијално корисен потег е тоа што Брисел ќе бара „обврска за самопријавување на наведените лица.“ Ова значи дека санкционираните лица мора да ги наведат своите средства во ЕУ; ако не го сторат тоа, ги прекршуваат регулативите на ЕУ и, во принцип, секоја земја-членка на ЕУ, се разбира, треба сама да го контролира ова, но потегот може да доведе до конфискација на таквите непријавени средства.

ЕУ со нови санкции против извозот на руско злато

Овие мерки се далеку од потешките рунди на санкции кога Брисел, меѓу другото, го таргетираше рускиот јаглен и 90 насто од извозот на руската нафта во ЕУ.

Последиците од речиси едномесечните преговори претходно ова лето за забрана на најголемиот дел од руската нафта до крајот на годината, особено цврстиот став на Унгарија да обезбеди важни санкции, јасно одиграа улога во новооткриената претпазливост на блокот.

И додека „руските јастреби“ како балтичките земји и Полска сакаат да продолжат со повеќе мерки за да го задржат моментумот, другите земји можеби ќе сакаат да продолжат побавно.

Невозможно е да се процени влијанието на губењето на парламентарното мнозинство за францускиот претседател Емануел Макрон или потенцијалните предвремени избори во Италија во септември, но многу претставници на ЕУ мислат дека таквите работи може да ја намалат довербата на Брисел.

Потребна е едногласност меѓу 27-те земји-членки на ЕУ за секоја нова мерка. Но, во реалноста, остануваат само три големи области за санкционирање: преостанатата нафта, нуклеарната и гасот. И сите три може да биде тешко да се таргетираат во скоро време.

Со зголемените цени на електричната енергија во Европската унија заедно со рекордно високата инфлација (Европската комисија предвидува просечна годишна инфлација од 8,3 проценти во 2022 година), претставниците на ЕУ приватно зборуваат дека Брисел е поверојатно да се фокусира во текот на зимата на пакети слични на оној штотуку усвоено од се што би можело суштински да ја таргетира руската економија - а потоа и сопствените бизниси и домаќинства на ЕУ.

Целта на преостанатите 10 отсто од руската нафта бара победа над Унгарија и другите земји од Централна и Источна Европа без излез на море. Може да има раздвижување на ова доколку Европската комисија и Унгарија надминат различни спорови за владеењето на правото. y блокирање на милијарди евра од фондовите на ЕУ наменети за Будимпешта.

Внесувањето на руските нуклеарни испораки и услуги може да биде подеднакво проблематично, бидејќи на сличен начин непропорционално би влијаело на Централна и Источна Европа. Пронаоѓањето на алтернативни резерви на гориво може да се покаже и скапо и тешко. Наместо тоа, некои тврдат дека рускиот гас - што се користи низ ЕУ -- треба да биде следната цел.

Неодамнешното прекинување на протокот на гас преку гасоводот Северен тек 1 заради „одржување“ дополнително му подвлече на Брисел дека треба да го диверзифицира снабдувањето и да ја елиминира својата зависност од Москва.

Затоа, не е изненадувачки да се видат членовите на Европската комисија како одат низ целиот свет за да склучат договори во име на целата ЕУ за алтернативни извори на енергија.

Патувањето на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Азербејџан претходно оваа недела треба да се гледа во оваа светлина. Беше склучен меморандум за разбирање со Баку за проширување на Јужниот гасен коридор. Почнувајќи од следната година, трасата ќе испорачува 12 милијарди кубни метри гас годишно - за разлика од 8 милијарди кубни метри. Слични договори се веќе потпишани или се во подготовка со неколку земји од Персискиот залив, Алжир, Норвешка и САД.

Во ЕУ пак, се формирани заеднички складишта за гас на ЕУ кои треба да бидат полни 80 проценти до 1 ноември, од сегашниот просек од 64 проценти. И во најновиот обид да се ограничи потрошувачката на енергија, Брисел предложи регулатива со која ќе се постави почетна доброволна цел за намалување од 15 отсто за користење на гас во блокот помеѓу 1 август и 31 март - цел што може да стане задолжителна во случај на сериозна недостаток на гас.

Путин - Санкциите може да доведат до катастрофални поскапувања на енергијата за Европа

Сето ова може да го отвори патот за Европската унија на крајот да го санкционира рускиот гас, иако тешко дека тоа ќе се случи оваа зима. Во меѓувреме, веројатно ќе има повеќе пораки од Брисел од типот што шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, ги пренесе во неодамнешниот блог пост.

Тој истакна дека на граѓаните на ЕУ им треба „стратешко трпение“ кога станува збор за санкциите, бидејќи „може да биде потребно долго време за тие да го имаат посакуваниот ефект“.

Русија, тврди тој, ќе биде „принудена да избира помеѓу путер и пушки, затворајќи го Путин во обрач кој постепено се стега“. Големото прашање е дали Украина може да си дозволи слично трпение со ЕУ.

XS
SM
MD
LG