Достапни линкови

Македонски поделби за историски спорови со Бугарија


Македонската министерка за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска и бугарската од министерката за надворешна политика Теодора Генчовска заедно на гробот на Гоце Делчев во Скопје на заедничко чествување на 150 години од раѓањето на Делчев
Македонската министерка за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска и бугарската од министерката за надворешна политика Теодора Генчовска заедно на гробот на Гоце Делчев во Скопје на заедничко чествување на 150 години од раѓањето на Делчев

Додека работните тимови се подготвуваат за нова средба во Софија што треба да се одржи четврток и петок, во Скопје се разгоре меѓу-партиската дебата за историски личности и теми. Треба да има дебата, но врз основа на аргументи, велат политиколози со коие разговараше РСЕ.

„Предавството мислат дека ќе го покриваат со пари и така ќе купат колку-толку поддршка од граѓаните кои ги ограбуваат секој ден“

„ВМРO-ДПМНЕ против делото на великанот Делчев, тоа е партијата што ги воспеваше Михајлов, Александров и поставуваше споменици на Ќосето“.

Ова се две кратки реплики меѓу двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ разменети деновиве, а поврзани со темите кои се дел од разговорите меѓу Скопје и Софија. Првата реченица е дел од Фејсбук статусот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој ги коментираше претседателот Стево Пендаровски и премиерот Димитар Ковачевски кој вели „не се осмелија да изустат, а камоли да напишат дека Ѓорѓи Делчев бил Македонец“, а поврзувајќи го тоа со договорот со синдикалците, првиот опозиционер пишува за постигнатиот договор со „лакејот од синдикатот“.

Втората реченица е од партиското соопштение на СДСМ од каде што тврдат дека опозицијата всушност прави поделби. И двете партии всушност дебатираат за историјата, тема поради која источниот сосед првично ја блокираше македонската европска интеграција во 2020 година. Од тогаш историјата останува да биде тема за дебата во заедничката мешовита комисија за историски и образовни прашања меѓу двете земји која е составена од експерти.

Според Марко Трошановски од Институтот за демократија партиите не одолеваат на популистичкиот пристап кон ваквите прашања од причина што преку симболични и емотивни приказни наместо преку издржани политики лесно се привлекуваат гласачи.

„Евтино чини да се употреби, се добива големо внимание и наклонетост. И тоа треба да се разграничи од патриотизмот, оти популизмот е негативна појава која доаѓа со цена- добивате поделена јавност која не може да се разбере меѓу себе оти не разговараат врз принципот на дијалог и аргументи, туку на јазикот на емоции“, вели Трошановски.

Трошановски: Да се разграничи патриотизмот и популизмот
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00
Директен линк

Во меѓувреме додека партиите дома си лепат етикети на предавство сега, или пак дека порано биле за историски ликови кои имаат негативен одек во дел од јавноста, како Александров или Андон Јанев Ќосето и затоа не треба да коментираат сега, во Софија четврток и петок продолжуваат разговорите на експертско ниво меѓу министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и на Бугарија посветени на политичкиот пакет прашања за надминување на разликите меѓу двете земји за кои македонскиот премиер Ковачевски рече дека очекува тие да се водат во духот на европските вредности и со почитување на достоинството и на граѓаните и на двете држави.

Бугарскиот претседател Румен Радев во вторникот на средба со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија и Швајцарција потсети и на темите кои не се економнски, а на кои сега повеќе инсистираат јавно новите премиери Димитар Ковачевски и Кирил Петков.

„Меѓу нерешените политички прашања се издвојуваат почитувањето на правата на македонските Бугари, јакнењето на јазикот на омразата и посегнувањата врз бугарското културно-историско наследство. Оставањето на овие прашања настрана ќе го забави и напредокот во процесот на европска интеграција“, рече Радев.

Во моменти на ваква општествена и политичка дебата, следниот состанок на заедничката историска комисија треба да се одржи на 24 и 25 февруари. Трошановски вели дека општественета дебата не треба да биде за тоа дали некој го „предава Гоце“ и „дали Бугарите биле фашисти“ туку кои историски факти или научно истражувачки проекти што кажуваат.

„Тоа треба да се разговара и на тој начин да разговараме. Евтините памфлети не служат никому бидејќи секој може да се крие зад квалификацијата- ја продадовме Македонија. Тоа е политички опортуно и корисно, меѓутоа, огромна е штетата кон нашата држава затоа што остануваме поделени“, вели Трошановски.

Заедничкото чествување на Делчев чин на добра волја, но и повод за тензии
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Инаку деновиве дебатата за историјата повторно се префрли на партиските прес конференции и поради 150 годишнината од чествувањето на раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, кој се одбележа со повеќе одделни настани во Македонија и во Бугарија и со едно заедничко положување цвеќе на делегации од двете земји на неговиот гроб во Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ предложи декларација во собранието која СДСМ ја одби. Накратко осумте точки во неа предвидуваат: електронските медиуми да интегрираат во програмата содржини со кои ќе се афирмира јубилејот, државната компанија за поштенски услуги да издаде поштенска марка, Институтот за национална историја и Македонската академија на науките и уметностите, да организираат соодветни настани, Министерството за образование и наука да преземе активности со кои на одделенските часови во основните училишта ќе се информираат учениците за ликот и делото на Делчев и Националната установа Музеј на македонската борба да спроведе соодветни активности со кои, како што пишуваат, ќе се зацврсти споменот на граѓаните за ликот и делото на оваа важна историска личност.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

XS
SM
MD
LG