Достапни линкови

Зошто е тешко да се споредат вакцините против КОВИД-19?


Илустрација
Илустрација

Причините зошто е тешко да се споредат вакцините лежат во фактот дека тестовите биле направени во различни земји со различни варијанти на вирусот и под различни услови и со различни нивоа на инфекција. За да може да се направи најблиска споредба, сите вакцини треба да се тестираат под исти услови.

Вакцините се клучни за надминување на пандемијата на КОВИД - 19. Повеќето луѓе ја прифаќаат вакцинацијата како неизбежна, но има и такви кои ги рангираат вакцините според прикажаниот степен на ефективност. Сепак, експертите наведуваат дека вакцините е тешко да се споредат без оглед на ефективноста што ја покажуваат во истражувањето, бидејќи, пред сè, е потребно време за да се утврди вистинскиот ефект.

Со оглед на потребата за брзина среде ограничени залихи, секое рангирање на вакцините мора да ги земе предвид не само нивната посебна ефикасност, туку и залихите, трошоците, логистиката на дистрибуција, трајноста на заштитата што ја нудат и можноста за заштита од нов вирус варијанти.

Причините зошто е тешко да се споредат вакцините лежат во фактот дека тестовите биле направени во различни земји со различни варијанти на вирусот и под различни услови и со различни нивоа на инфекција. За да може да се направи најблиска споредба, сите вакцини треба да се тестираат под исти услови.

Дали „Ковид пасоши“ ќе го обноват туризмот во Европа?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00


Која е ефикасноста и која е главната цел на вакцината против КОВИД-19?

„Целта на вакцината беше навистина да го скроти овој вирус, да го направи повеќе сличен на другите респираторни вируси со кои се соочуваме, па кога ќе ги погледнете трите одобрени вакцини во САД, сите тие се исклучително добри во таа метрика“, рече Амеш Адаja, постар.научник од Центарот за здравствена безбедност на Џонсон Хопкинс, како што објави магазинот Вокс.

На пример на клинички испитувања на вакцини произведени од Фајзер , Модерна и Џонсон и Џонсон, смртноста од корона е намалена за 100 проценти. Исто така, луѓето кои ги примиле овие вакцини не завршиле во болниците, иако клиничките испитувања покажуваат различен степен на ефикасност - 95 проценти Фајзер; 94 проценти модерни и многу помал процент на Џонсон во споредба со претходните два, 66.

Ефикасноста на другите тестирани вакцини : Астра Зенека -67 % , Спутник В - 92 %, НоваВакс - 89 проценти.


Степенот на ефикасност на вакцината се утврдува во големи клинички испитувања, каде што вакцината се тестира на десетици илјади луѓе. Луѓето вклучени во испитувањата се поделени во две групи - едната што примила вистинска вакцина и другата која примила плацебо. И двете групи се набудуваат во период од неколку месеци и се следи дали короната ќе биде заразена со вирусот. Споредбата на степенот на инфекција кај обете групи дава процент на ефикасност на вакцината.

Бидејќи клиничките испитувања се одвивале во различни временски интервали, локации и пандемски фази, тие всушност зборуваат за ефикасноста на вакцината во таа одредена временска и географска рамка.

Поради сето ова, експертите тврдат дека степенот на ефикасност не е најдобриот начин да се проценат вакцините и да се рангираат, бидејќи целта на вакцините не е да се намали преносот на КОВИД-19 болест на нула, туку да се ублажат симптомите, да се намалат хоспитализациите и смртност.

Медицинските експерти нагласуваат дека најважните бројки се поврзани со тоа колку вакцината спречува хоспитализација и морталитет и дека тие се во согласност со одобрените вакцини.

Под најдобри можни услови, вакцината би обезбедила целосна заштита од инфекција. Во фаза на развој на КОВИД-19 болест, постојат можности на не-манифестирање на симптоми, лесни симптоми, умерени симптоми, тешки симптоми, хоспитализација и фатален исход, т.е. смрт. Она што е реално да се очекува од вакцината е да се заштити телото доволно за да не се развијат тешки симптоми, да не се случи хоспитализација и да се избегне фатален исход. Тековната цел на вакцината е да обезбеди доволно заштита за КОВИД-19 да се преболи од настинка или грип.

Граѓани за вакцинирањето во Македонија против Ковид 19
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00


Разлики во вакцините

Покрај резултатите од ефикасноста, вакцините имаат и други значајни разлики. Вакцината Џонсон се дава во една доза, додека за друга се потребни две.

Вакцините Џонсон и Астра Зенека може да се чуваат на температура од обичен фрижидер, додека вакцините на Фајзер и Модерна бараат посебни температури.

Постојат и разлики во цените кои варираат во зависност од начинот на купување - вакцината Џонсон е поевтина , една доза чини 10 долари , околу половина помалку од вакцината Фајзер-БиоНТех, чија цена беше 19,50 долари за првите 100 милиони дози , сподели порталот БиоСпејс. Модерната вакцина чини од 25 до 37 долари по доза, исто како и Астра Зенека . Вакцината Спутник V чини 10 долари по доза.


Инаку како што пишува Би -Би -Си , Фајзер и Модерна развија РНК вакцини.

Овие вакцини инјектираат мал фрагмент од генетскиот код на вирусот во организмот, кој почнува да произведува дел од короната на вирусот и со тоа го принудува телото да го подигне својот одбранбен механизам.

Вакцината од Оксфорд, AстраЗенека, е малку поинаква затоа што користи безопасен вирус за пренесување на истиот генетски материјал во организмот.

Несакани ефекти што се типични за вакцините одобрени во Америка (Фајзер Модерна и Џонсон и Џонсон) според Центрите за контрола на болести (ЦДЦ) се; замор, главоболка, лесна треска и треска, гадење.

Загриженоста за згрутчување на крвта доведе некои европски земји да престанат да ја користат вакцината Астра Зенека. Сепак, Европската агенција за лекови (ЕМА) по истрагата, заклучи дека оваа вакцина не го зголемува вкупниот ризик од згрутчување на крвта, но не исклучи дека е поврзана со два многу ретки типа на тромби.

Без оглед на разликите во методите на производство, познати или иновативни техники, несакани ефекти што можат да бидат предизвикани од сите вакцини, сепак е потребно да се воспостават големи производствени капацитети и да се дистрибуираат ширум светот, да се спроведе истражување за долговечноста на заштитата и имунитетот и да се испита ефект.вакцините имаат врз ширењето на коронавирусот.

XS
SM
MD
LG