Достапни линкови

Заштитата од вакцината на Фајзер/Бионтек се намалува со текот на времето


Европската агенција за лекови даде зелено светло за трета доза од вакцината на Фајзер/Бионтек за луѓе од 18 години.

Вакцината на Фајзер/Бионтек е многу ефикасна во спречување на хоспитализација од ковид-19 до шест месеци по втората доза, се наведува во најновата студија објавена во медицинскиот весник Лансет.

Студијата покажа дека ефикасноста на вакцината во спречувањето хоспитализација останала на 90 проценти најмалку шест месеци, дури и против многу заразната варијанта на делта.

Како и да е, ефективноста на вакцината против инфекцијата опаѓа со текот на времето, паѓајќи од 88 проценти во првиот месец по целосната вакцинација на 47 проценти по 5 месеци.

Грозданова: Комбинирањето на вакцините може да даде поголем имунитет

Авторите велат дека намалувањето на ефикасноста на оваа вакцината првенствено се должи на слабеењето на имунитетот со текот на времето, а не на варијантата на делта.

Податоците во студијата, беа користени од американските здравствени агенции за да препорачаат засилувања за постари и изложени на ризик Американци минатиот месец.

„Во врска со другите наоди од Израел, САД и други земји, нашите наоди ја нагласуваат важноста од следење на ефективноста на вакцината со текот на времето и сугерираат дека најверојатно ќе бидат потребни засилени дози за да се вратат почетните високи количини на заштита забележани на почетокот на програмата за вакцинација“, велат истражувачите.

Студијата се потпира врз електронски здравствени досиеја на приближно 3,4 милиони луѓе во Соединетите држави.

Студијата беше објавена истиот ден кога регулаторот за лекови на Европската унија даде зелено светло за земјите-членки да даваат трета доза од вакцината на Фајзер/Бионтек за луѓе од 18 години.

Модерна вели дека нејзината вакцина останува 93% ефикасна 4-6 месеци по втората доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека третата доза „може да се земе предвид најмалку 6 месеци по втората доза за лица на возраст од 18 години и постари“.

Комитетот за човечки лекови на агенцијата ја даде препораката откако ги оцени податоците што покажуваат дека третата доза го зголемува нивото на антитела по втората доза кај луѓе од 18 до 55 години.

Официјалната препорака им остава на индивидуалните земји-членки да одлучат дали пошироката популација треба да добие засилувач.

Голем број земји чекаа ЕМА да го даде своето мислење пред да ја утврди својата сопствена политика.

Неколку земји на ЕУ веќе почнаа да администрираат засилувачи без официјална поддршка од ЕМА, вклучувајќи ги Италија, Франција, Германија и Ирска.

СЗО ги повика богатите земји да не даваат трета доза вакцини против ковид-19

ЕМА, исто така, препорача трета доза на вакцини на Фајзер/Бионтек и Модерна за луѓе со сериозно ослабен имунолошки систем, најмалку 28 дена по нивната втора доза.

ЕУ им се придружи на Соединетите држави, Британија, Израел и неколку други земји во одобрување на засилувачки дози.

Кампањите за зајакнување се спроведуваат во некои земји поради загриженоста од намалување на ефикасноста на вакцините.

Светската здравствена организација се противи на засилувачките кампањи, тврдејќи дека има малку податоци што докажуваат дека снимките се неопходни со оглед на нивната ефикасност во намалувањето на хоспитализациите и на смртните случаи.


Глобалното здравствено тело смета дека дополнителни вакцини против ковид-19 треба да им се обезбедат на земјите во развој, каде што многу луѓе сѐ уште не ги примиле своите први вакцини и вирусот што се шири може да мутира во поопасен вид.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG