Достапни линкови

Светот е далеку од имунитет на стадо и покрај дадени 5 милијарди дози вакцини


Околу една третина од светската популација примила барем една доза вакцина
Околу една третина од светската популација примила барем една доза вакцина

Скоро девет месеци од почетокот на најголемата кампања за вакцинација во историјата на човештвото во светот се администрирани речиси 5 милијарди дози вакцини против ковид-19.

Бројките собрани од Our World Data, објавени на 23 август, покажуваат дека досега на глобално ниво се администрирани 4,93 милијарди дози, а границата од 5 милијарди би требало да биде надмината во наредните неколку денови.

Околу една третина од светската популација примила барем една доза вакцина против ковид-19, а речиси една четвртина е целосно вакцинирана.

СЗО- не е потребна трета доза вакцина

Повеќето вакцини што се користат бараат две дози, а некои земји почнуваат да препорачуваат трет засилувач поради загриженост за намалувањето на ефикасноста на вакцината, но и поради попреносливата варијанта делта.

Исто така, постојат огромни разлики во пристапот до вакцини помеѓу континентите и врз основа на нивото на приход на земјата.

Додека земјите со висок и среден приход ги намалија залихите на вакцини, само 1,4 проценти од луѓето во земјите со ниски приходи добија барем една доза.

Сликата е особено мрачна во Африка, каде што многу земји имаат стапки на вакцинација под 1 процент, а некои не започнаа национални кампањи за инокулација.

Светската здравствена организација вели дека е од суштинско значење земјите со помал приход да добијат пристап до вакцини за да се стави крај на пандемијата и да се намали ризикот од мутации што би можеле потенцијално да ја намалат ефикасноста на вакцините.

Експертите за заразни болести велат дека вакцинирањето на околу 80 проценти од населението во една земја може да помогне да се постигне одреден степен на таканаречен имунитет на стадо и да се врати нормалниот животот.

Модерна вели дека нејзината вакцина останува 93% ефикасна 4-6 месеци по втората доза

Но, со само 34,25 милиони дози кои се администрираат дневно низ целиот свет, достигнувањето на степенот на имунитет на стадото во голем дел од планетата е сѐ уште далеку.

Сепак, податоците покажуваат дека оние што прележале ковид-19 или биле вакцинирани, можат да го шират вирусот.

Израел беше водечка земја во вакцинирањето на својата популација користејќи ја вакцината Фајзер, што првично доведе до остар пад на случаите.

Но, Израел од јуни се бори со појава на варијантата делта и во моментов има една од највисоките стапки на инфекција во светот по глава на жител.

Министерството за здравство на Израел соопшти дека заштитата од вакцини се намалила со текот на времето и за постарите и за помладите луѓе.

Слични податоци за намалувањето на ефикасноста на вакцините доаѓаат и од Соединетите држави и од други земји.

Епидемиолозите не се сигурни дали вакцините се помалку ефикасни поради варијантата делта, поради истекот на времето откако е спроведена вакцината, или комбинација од двете.

Израел стана првата земја што започна да дава трета доза на вакцината во изминативе недели.

СЗО: Опасен е трендот на мешање на вакцини од различни производители

Третата доза значително ја подобри заштитата од инфекции и сериозни болести, соопшти Министерството за здравство.

Соединетите држави објавија дека планираат да понудат засилувачка доза за сите Американци, повикувајќи се на податоци кои покажуваат намалена заштита.

Канада, Франција, Германија и други земји, исто така, објавија планови за засилувачки кампањи.

Од СЗО велат дека наместо да се користат дози за засилувања, треба да се интензивира кампањата за вакцинирање на оние кои не добиле ниту еден доза вакцина.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG