Достапни линкови

logo-print

Притворен свештеникот кој го запали Куранот


Тери Џоунс

Тери Џоунс

Американскиот свештеник кој предизвика крвави протести во Авганистан со палењето на Куранот беше уапсен денеска, при обид да организира протест пред џамија во Мичиген. Тери Џоунс беше притворен поради тоа што судот во сојузната држава утврдил дека неговиот протест може да предизвика немири. Триесетина проценти од населението во Мичиген е од исламска вероисповест. Свештеникот бил во притвор еден час, по што бил ослободен.
XS
SM
MD
LG