Достапни линкови

logo-print

Атина му забележува на Орбан за изјавата за Македонија


Министерот на надворешни работи се ракува Антонио Милошоски се поздравува со грчкиот шеф на дипломатијата Димитрис Друцас во Стразбур

Министерот на надворешни работи се ракува Антонио Милошоски се поздравува со грчкиот шеф на дипломатијата Димитрис Друцас во Стразбур

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас протестирал кај неговиот унгарски колега Јанош Мартоњи поради вчерашната изјава на премиерот на Унгарија Виктор Орбан на конференцијата за Западен Балкан во Брисел дека е апсурдно да се блокира Македонија поради билатералниот проблем за името со Грција и оти земјата треба да ги почне пристапните преговори со ЕУ. Друцас, како што пренесува грчката агенција АНА МПА, на маргините од министерскиот состанок на НАТО во Берлин, му кажал на Мартоњи дека Унгарија како претседавач со ЕУ треба да се држи до институционалните рамки и договори на ЕУ. Унгарскиот премиер Орбан вчера на конференција за Западен Балкан во Брисел побара Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ и покрај нерешениот спор за името.
XS
SM
MD
LG