Достапни линкови

logo-print

Назначен нов шеф на либиската дипломатија


Од средбата на Обеиди со грчкиот премиер Папандреу

Од средбата на Обеиди со грчкиот премиер Папандреу

Државниот секретар во либиското министерство за европски прашања Абделати Обеиди е наименуван за шеф на дипломатијата и ќе го замени Муса Куса, кој во минатата недела преку Тунис отпатува за Велика Британија и таму соопшти дека поднесува оставка. Обеиди се наоѓа во турнеја по земјите од јужна Европа посветена на завршување на судирите во Либија. По посетата на Грција, тој отпатува за Турција, а потоа оди за Малта, што според оценката на Асошиетед прес, претставува знак дека тврдиот став на либискиот лидер Моамер Гадафи омекнува под притисокот на постојаните напади.
XS
SM
MD
LG