Достапни линкови

logo-print

Парламентот во Бахреин прифати оставки на 11 пратеници


од немирите во кралството

од немирите во кралството

Парламентот во Бахреин денеска ја прифати оставката на 11 шиитски пратеници на опозицијата. Тие заедно со уште седум пратеници минатиот месец си поднесоа оставки поради проестите во земјата, организирани во знак на незадоволство на Шиитите од владеењето на сунитската монархија. Вонредна состојба е прогласена во земјата а контролата на случувањата е предадена на војската. Во немирите загинаа најмалку 12 лица.
XS
SM
MD
LG