Достапни линкови

logo-print

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Сирија


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи итна седница на која ќе расправа за ситуацијата во Сирија, откако специјалниот пратник на ОН за таа земја Стафан де Мистура изрази загриженост дека бунтовничките делови на градот Алепо ќе бидат целосно уништени до крајот на годинава. Седницата е свикана на иницијатива на Русија и на неа де Мистура преку видео конференција ќе поднесе извештај за ситуацијата во тој град. Тој претходно ги повика екстремистите поврзани со Ал каеда во источниот дел на Алепо да го напуштат тоа подрачје.

XS
SM
MD
LG