Достапни линкови

logo-print

Комесарот на ОН за човекови права со критики до Македонија за мигрантите


Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Зеид ал Хусеин

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Зеид ал Хусеин

Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права Зеид ал Хусеин денеска побара од Македонија да ја запре, како што изјави, „систематската политика на протерување и затворање на мигрантите“. Тој изрази загриженост за ситуацијата на околу 180 мигранти, меѓу нив и 80 деца, кои се наоѓаат во двата транзитни центра, едниот на границата со Србија, а другиот на границата со Грција. Зеид упати критики поради тоа што Македонија го измени Законот за азил со што, како што рече, станува невозможно поголемиот дел од мигрантите да го легализираат својот престој дури и кога би барале азил.

XS
SM
MD
LG