Достапни линкови

logo-print

Руски борбен авион летал на три метри од американски


Еден руски борбен авион летал на само три метри од авион на американското воено воздухопловство над Црно Море, соопшти Пентагон, со оценка дека тоа бил опасен маневар на пресретнување. Портпаролот Џеф Дејвис прецизира дека руски авион од типот „Су 27“ извел „небезбеден маневар“ во близина на авион од типот „П8А“ кој бил на рутинска операција во меѓунарен воздушен простор. Руското министерство за одбрана пак соопшти дека авионот на два пати се приближил до јужната граница на Русија и оти не бил вклучен неговиот транспондер, уред кој ги емитува основните податоци за типот и летот на авионот. Пентагон соопшти дека пресретнувањето траело 19 минути.

XS
SM
MD
LG