Достапни линкови

logo-print

Во Рио започнува Параолимпијадата


Рио се подготвува за отвoрањето на Параолимписките игри со церемонија на стадионот Маракана, на три недели по завршетокот на Олимпијадата. Од денeска започнува Параолимпијадата која ќе трае 11 дена и на која ќе настапат повеќе од 4.000 спортисти од 161 земја, но не и спортисти од Русија. На параолимпискиот тим на Русија му беше забрането да учествува на игрите по скандалот со допинг.

XS
SM
MD
LG