Достапни линкови

logo-print

Ердоган повтори деќа ќе ги уништи терористите


Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе ги уништи терористите по нападите во Турција во изминативе неколку месеци. Зборувајќи на собирот во Газиентеп, каде што беше извршен самоубиствен напад во кој загинаа 54 луѓе, тој изјави дека терористите ќе бидат пронајдени и казнети. Турските власти за овој напад ги обвинија милитантите на ИД, но досега ниту една терористичка група на ја презеде одговорноста. Ердоган исто така повтори дека парламентот ќе донесе одлука за воведување смртна казна по неуспешниот пуч на 15 јули.

XS
SM
MD
LG