Достапни линкови

logo-print

Ахмети се сретна со високиот претставник на САД Купчан


Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со Чарлс Купчан, директор за европски прашања при Националниот совет за безбедност во Белата куќа.

Како што соопшти ДУИ, Купчан е главен советник за Европа на претседателот на САД Барак Обама, а бил директор и за време на администрацијата на претседателот Бил Клинтон.

Ахмети и Купчан, според ДУИ, разговарале за ситуацијата во Македонија, судирот на интереси меѓу земјите со различни агенди, случувањата во регионот, како и за интеграцијата на земјата во евро-атлантските структури.

Aхмети и Купчан разговарале и на други теми, меѓу кои и за спроведувањето на Охридскиот договор, велат од ДУИ.

XS
SM
MD
LG