Достапни линкови

logo-print

Без договор на партиските разговори за излез од кризата


Разговорите меѓу претставниците на четирите политички партии потписници на Договорот од Пржино за отворените прашања што го попречуваат решавањето на политичката криза и синоќа завршија без договор. Американскиот амбасадор во Скопје Џес Бејли по завршувањето на средбата изрази надеж дека тоа може да се случи наскоро. Тој најави дека разговорите ќе продолжат и денеска. „Не можам да потврдам дека имаме договор. Она што можам да го кажам е дека на маса има нова интересна идеја. Како што кажав и во петокот овој договор е многу важен за земјата, важен е за Европската унија и САД. Партиите ќе ја разгледаат можноста и ќе продолжиме“, рече Бејли. Претставниците на политичките партии кои учествуваат на преговорите, Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шеќеринска од СДСМ, Артан Груби од ДУИ и Имер Алиу од ДПА, не дадоа изјава за медиумите. Поради отсуството од земјата на амбасадорот на ЕУ Аиво Орав, кој е на консултации во Брисел, средбата на преставниците на политичките партии се одржуваше во резиденцијата на американскиот амбасадор во Скопје.

XS
SM
MD
LG