Достапни линкови

logo-print

Русија ја обжали забраната на Олимпијадата во Рио


Рускиот Олимписки комитет соопшти дека поднеле жалба на забраната за настап на нивниот атлетскиот тим на Олимписките игри во Рио де Жанеиро следниот месец.

Портпаролот на Комитетот, Константин Виборнов денеска изјави случајот е поднесен во Судот за спортска арбитража, а сослушувањето ќе биде на 19 јули.

Меѓународната атлетска федерација во неомври ја суспендираше Русија, откако Светската анти – допинг агенција утврди широко распространето користење на допинг во руската ателетика, спонзорирано од државата. Забраната беше потврдена минатиот месец на гласањето на Меѓународната атлетска федерација.

XS
SM
MD
LG