Достапни линкови

logo-print

Оставка на главниот преговарач на сириската опозиција


Главниот преговорач на сириската опозиција Мухамед Алуш поднесе оставка поради неуспехот на мировните преговори под покровителство на Обединетите нации. Тој оцени дека преговорите не донесле политичко решение ниту пак придонесле за намалување на страдањата на населението во опколените градови од страна на сириската војска. Засега нема одредено датум кога би продолжиле преговорите што во април беа прекинати во Женева.

XS
SM
MD
LG