Достапни линкови

logo-print

Русија лансира ракета од нов космодром


Русија лансира ракета за прв пат од новиот космодром во Восточни, еден ден откако поради технички причини беше одложено претходното лансирање што го налути претседателот Владимир Путин. Ракетата Сојуз без екипаж која носи три сателити во Вселената беше лансирана од источниот регион Амур во близина на границата со Кина. Путин присуствуваше на лансирањето. Новиот космодром има за цел да ја намали руската зависност со оној во Бајконур во Казахстан.

XS
SM
MD
LG