Достапни линкови

logo-print

Шестмина осудени за тероризам во Русија


Воениот суд во Москва денеска осуди шестмина мажи на затворски казни од 11 до 14 години за планирање терористички напад во предградие на главниот град на Русија во 2014 година. Судот утврдил дека шестмината планирале голем терористички напад во градот Одинцово во 2014 за време на одбележувањето на завршувањето на Втората светска војна. Инспекторите рекоа дека полицијата ги уапсила непосредно пред извршување на нападот. Во станот што го изнајмиле во Одинцово исто така било пронајдено поголемо количество муниција и експлозив.

XS
SM
MD
LG