Достапни линкови

logo-print

Четири години казна затвор поради смртта на детето Ајлан Курди


Двајца сириски шверцери на луѓе денеска се осудени во Турција на казна затвор во времетраење од четири години и два месеци поради смртта на тригодишното сириско дете Ајлан Курди и уште четири лица, пренесува Танјуг. Судот ги прогласи двајцата Сиријци за виновни за шверц со луѓе, но ослободени се од обвинението дека „предизвикале смрт со намерно запоставување“. Судењето на сириските државјани Мувафаки Алабаш и Асем Алфрад започна на 11 февруари во егејскиот град Бодрум. Фотографијата на безживотното тело на момчето свртено со лицето во песок на плажа во Бодрум го шокираше целиот свет и го сврте вниманието кон бегалската криза. Братот и мајката на Ајлан исто така се удавиле во септември минатата година кога им се превртел бродот при обид да се превезат од Бодрум до грчкиот остров Кос.

XS
SM
MD
LG