Достапни линкови

logo-print

Британија испратила воени советници во Авганистан


Британија испрати воени советници во јужната авганистанска покраина Хелманд по извештаите дека талибанците го освоиле реонот Сангин. Локалните власти соопштија дека сите патишта кои водат до Хелманд биле под контрола на талибанците.

Според нив, талибанците го опколиле и седиштето на авганистанската полиција во градот, како и владината зграда во Сангин. Медиуми јавија дека биле испратени 30 војници од Британија и 60 од САД со цел да им помогнат на авганистанските сили во одбрана на градот.

XS
SM
MD
LG