Достапни линкови

Јанева презема 34 предмети, меѓу кои и Пуч


Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Дванаесетте јавни обвинители кои го сочинуваат тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Специјалното јавно обвинителство воспостави стварна надлежност над 34 предмети, вклучително и на предметот „Пуч“, соопшти денеска јавниот обвинител Ленче Ристоска. Според соопштението, 16 предмети се однесуваат на изборни нерегуларности. Од Специјалното јавно обвинителство најавуваат и дека за предметите „Монструм“, „Диво Насеље“ и „Ровер“ ќе се произнесат дополнително, откако ќе бидат прибавени материјалите од незаконски следените комуникации и ќе се пристапи кон нивно преслушување и анализа.

Во текот на денешниот ден, Специјалното јавно обвинителство побарало од лидерот на СДСМ доставување на материјалите од незаконски следените комуникации, кои ги поседуваат и за кои изразиле подготвеност дека ќе ги достават на нивно барање.

XS
SM
MD
LG