Достапни линкови

logo-print

Лавров оствари средба со Чавушоглу во Белград


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров со неговиот турски колега Мевљут Чавушоглу

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров со неговиот турски колега Мевљут Чавушоглу

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретна со неговиот турски колега Мевљут Чавушоглу на маргините на министерскиот совет на ОБСЕ во Белград. Тоа е прва средба од високо ниво меѓу претставници на двете земји откако турските сили соборија руски борбен авион во близина на границата со Сирија. Детали од нивниот разговор не беа соопштени. Русија по инцидентот воведе економски санкции против Турција.

XS
SM
MD
LG