Достапни линкови

logo-print

Русија сака директни воени разговори со САД


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Русија предложи одржување директни воени разговори со Соединетите држави поради растечките тензии околу интензивирањето на руското воено присуство во Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Москва сакала преку овие разговори да ја намали можноста за каква и да било опасност од руското присуство во Сирија. Вашингтон, Израел и другите земји во регионот изразија загриженост од извештаите дека Русија разместувала опрема во воздушната база во Латакија. Се уште не е јасно дали Вашингтон ќе ја прифати поканата на Москва за директни разговори.

XS
SM
MD
LG