Достапни линкови

logo-print

Дополнителни овластувања за чешките служби за разузнавање


Чешкиот претседател Милош Земан потпиша закон што им дава дополнителни овластувања на службите за разузнавање, за подобро справување против заканите од тероризмот и организираниот криминал. Законот потишан денеска ги зголемива овластувањата за следење на финансиски трансакции, даноци и комуникации. Зголемените овластувања беа побарани од службата за контраразузнавање БИС и беше поддржано од левиочарскатѕа коалиција на централната власт

XS
SM
MD
LG