Достапни линкови

logo-print

ОН ја разгледува резолуцијата за Сребреница


Советот за безбедност на ОН денеска ќе ја разгледа британската резолуцијата за Сребреница со која сеодбележува 20 години од масакарот во Сребреница. Но резолуцијата може да се соочи со вето од Русија, која ги поддржуваше босанските Срби и Србија за време на војните во деведесеттите години на минатиот век. Нацр-резолуцијата го осудува злосторството во Сребреница и повикува да се направат напори со кои би се спречил геноцид низ светот. Ако се прифати дека трагичните настани во Сребреница се геноцид тоа е предуслов за помирувањето, стои во резолуцијата. Во неа се осудуваат и тие што го негираат геноцидот.

XS
SM
MD
LG