Достапни линкови

logo-print

Илјадници луѓе на победнички митинг во Балтимор


Илјадници луѓе вчера излегоа на улиците на Балтимор, на, како што го нарекоа организаторите, „победнички митинг“, еден ден откако шестмина полицајци беа обвинети за смртта на 25-годишен црнец кој почина во притвор. Демонстрациите биле мирни, за разлика од насилните протести на 27 април кога гувернерот ја повика Националната гарда да ја стави ситуацијата под контрола. Обвинителот од Балтимор вчера обвини шестмина полицајци вклучени во апсењето на починатиот црнец на 12 април.

XS
SM
MD
LG