Достапни линкови

logo-print

Украинскиот претседател ја одликуваше пилотката Надја Савченко


Украинскиот претседател Петро Порошенко ја одликуваше руската пилотка Надја Савченко, доделувајќи и „Златната ѕвезда на хероите на Украина“, што претставува највисока национална чест во земјата. Савченко беше заробена од страна на проруските сепаратисти во источна Украина и беше пренесена во Русија каде што беше обвинета за вмешаност во напад во кој загинаа двајца руски новинари. Савченко штрајкува со глад 80 дена. Таа ги негира обвиненијата против неа, велејќи дека била киднапирана и нелегално однесена во Русија.

XS
SM
MD
LG