Достапни линкови

logo-print

Серија бомбашки напади во Багдад


Во серија бомбашки напади во Багдад загинале најмалку 26 луѓе. Најсмртоносниот се случил во југоисточното предградие Јиср Дијала каде што експлодира автомобил бомба, по што веднаш потоа се слушнала уште една експлозија. Уште пет бомбашки напади имало и во други делови на Багдад. Во меѓувреме, ирачките сили ги продолжуваат напорите за отстранување на милитантите на Исламската држава од градот Багдади во провинцијата Анбар. Ирачките сили се поддржани од воздушни напади што ги изведува меѓународната коалиција предводена од Соединетите држави.

XS
SM
MD
LG