Достапни линкови

logo-print

Најмалку 10 полицајци загинаа во самоубиствен напад во Авганистан


Најмалку 10 полицијаци се убиени откако милитанти нападнаа полициска станица во провинција во источен Авганистан. Портпаролот на провинцијата Логар, Дин Мохамед Дарвиш, изјави дека во денешниот напад биле вмешани четири бомбаши самоубијци. Дарвиш рече дека осум полицајци биле повредени. Нападот во провинцијата Логар, беше последниот врз авганистанските безбедносни сили кој се случи надвор од Кабул, во пресрет на повлекувањето на странските војници од земјата. Нападот се случи неколку часа откако талибанските милитанти убија шест полицајци, при напад на контролен пункт во јужната провиција Кандахар.

XS
SM
MD
LG