Достапни линкови

logo-print

Меркел вети обединет европски став спрема Украина


Германскиот канцелар Ангела Меркел во Новогодишната порака вети задржување на силната и обединета европска позиција против Русија околу украинската криза. „Европа не може и нема да прифати со сила да се крши меѓународното право“, изјави таа, оценувајќи дека во 2014 година Европа била сведок на непочитување на правото на земјите да решаваат сами. Притоа Меркел потенцира дека Европа сака безбедност заедно со Русија, а не против Русија.

XS
SM
MD
LG