Достапни линкови

logo-print

Кери ги консултира европските партнери во преговорите со Иран


Американскиот државен секретар Џон Кери ќе разговара денеска во Виена со европските сојузници во нуклеарните преговори со Иран за да се обидат да најдат начин за постигнување конечен договор.Кери треба да се состане со германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер. Штајнмаер по пристигнувањето во Виена, рече дека и покрај огромниот јаз во преговорите , никогаш не биле поблиску по повеќе од 10 години. Кери и министерот за надворешни работи на Иран Џавад Зариф останаа да разговараат во текот на ноќта во Виена, во обид да се скрши застојот во едногодишната рунда преговори.

XS
SM
MD
LG