Достапни линкови

logo-print

Русија сака да се шири на азискиот пазар


Рускиот претседател Владимир Путин се надева дека земјата ќе ја зголеми трговијата со азиските земји и ќе го прошири својот извоз во регионот. Западните санкции поради кризата во Украина ја принудија Русија да ги зголеми напорите за проширување на азискиот пазар. Путин учествува на Самитот на АПЕК во Пекинг. Трговската размена меѓу Русија и азиските земји сочинува една четвртина од целокупниот руски трговски промет, а Путин се надева дека во иднина ќе се зголеми на 40 проценти.
Европската унија веќе долго време е најголем трговски партнер на Русија. Половина од својот извоз Русија го пласира во земјите од ЕУ.

XS
SM
MD
LG