Достапни линкови

logo-print

Милитантите на ИД целат на центарот на Кобани


Милитантите на Исламската држава се обиделе да напредуваат кон центарот на сирискиот град Кобани на почетокот на денот. Од Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, велат дека нападот уследил откако милитантите ден претходно го зазедоа курдското седиште во пограничниот град. Но Курдските борци 90 минути своделе тешки борби со милитантите пред тие да се повлечат назад.
Меѓународната коалиција предводена од САД врши воздушни напади на милитантите, тие извршиле две воздушни напади на цели во јужниот и источниот дел на Кобани од почетокот на 11 октомври, соопшти сириската опсерваторија. Претходно од таму соопштија дека милитантие на ИД држат најмалку 40 проценти од Кобани.

XS
SM
MD
LG