Достапни линкови

logo-print

Путин ја критикуваше Молдавија во врска со ЕУ


Рускиот претседател Владимир Путин ја критикуваше Молдавија за одбивањето да се консултира со Москва за спогодбата со која се зајакнуваат врските меѓу Кишињев и ЕУ. Зборувајќи на денешниот самит на Заедницата на независни држави во Минск, на кој присуствуваше и молдавскиот претседател Николае Тимофти, Путин изјави дека Договорот за асоцијација на Кишињев со ЕУ може да се одрази на економските врски меѓу Русија и Молдавија. Украина, Грузија и Молдавија ја потресоа Русија со потпишувањето на договорите за асоцијација со ЕУ во јуни годинава. Путин нагласи дека почетокот на спроведувањето на договорот за слободна трговија, кој е дел од договорот меѓу ЕУ и Украина, е одложен до 31 декември 2015 година, како резултат на „интензивните консултации“ на Кремљ со ЕУ и со Украина. Тој рече дека Кишињев не одговорил на „бројните повици“ на Москва да го направи истото.

XS
SM
MD
LG