Достапни линкови

logo-print

Ирак откри заговор за напад врз метрото во Париз и САД


Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади.

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади.

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади вели дека при разузнавачка операција во неговата земја бил откриен заговор за напад врз метрото во Париз и САД. Абади говореше на маргините на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Тој изјави дека заговорот е дело на милитанти на Исламската држава. Ова информација доаѓа во време кога во Ирак и во Сирија се одвиваат воздушни кампањи предводена од САД против борците на ИД.

XS
SM
MD
LG