Достапни линкови

logo-print

Контрола врз еболата во западна Африка за шест месеци


Доктори без граници проценуваат дека ќе бидат потребни околу шест месеци за да се стави под контрола еболата во западна Африка. Претседателот на организацијата, Шоан Лиу изјави денеска во Женева дека епидемијата се влошува и се шири побрзо и медицинските експерти не се во можност адекватно да одговорат. Светската здравствена организација во меѓувреме соопшти дека има недостаток на кревети во новиот центар за третман на еболата во западна Африка.

XS
SM
MD
LG