Достапни линкови

Хаменеи: геноцид во Газа


Врховниот ирански верски лидер Ајатолах Али Хаменеи

Врховниот ирански верски лидер Ајатолах Али Хаменеи

Врховниот ирански верски лидер Ајатолах Али Хаменеи го обвини Израел за геноцид во Појасот Газа и побара од муслиманите да ги вооружаат палестинците. Во денешниот говор во Техеран тој изјави дека Израел дејствува како „бесно куче“ и оти Хамас би требало подобро да се вооружа, а не да го предава оружјето. Иран не го признава постоењето на Израел. Во тринеделните борби меѓу Израел и Хамас загинале над 1070 палестинци, главно цивили и над 50 израелски војници.

XS
SM
MD
LG