Достапни линкови

logo-print

Одложена седницата на ирачкиот Парламент


Членовите на новиот ирачки Парламент

Членовите на новиот ирачки Парламент

Ирачките медиуми јавија дека Парламентот го одложил одржувањето на наредната седница за на 12 август. Одложувањето доаѓа откако првата седница на новиот Парламент заврши на 1 јули, а втората требаше да се одржи неделава. Парламентот се сретна на 1 јули да разговара за канидатите за спикер, но седницата заврши предвреме. Законодавците се во кавга додека шиитската влада на премиерот Нури ал Малики се соочува со офанзивата на сунитските бунтовници во земјата.

XS
SM
MD
LG