Достапни линкови

logo-print

Европскиот суд ја осуди Русија за депортација на Грузијци


Европскиот суд за човекови права ја осуди Русија за масовната депоратација на Грузијците во 2006 година. Судот во Стразбур донесе одлука дека со нивното протерување била прекршена Европската конвенција за човекови права.

Грузиските власти тврдат дека околу 4600 лица биле протерани по наредба на Русија од септември 2006 до јануари 2007 година, а повеќе од 2300 биле притворени за потоа да бидат принудени да заминат. Контроверзната кампања за за протерувањето на Грузијците започнала две години претходно за време на војната помеѓу двете земји поради Јужна Осетија и Абхазија.

XS
SM
MD
LG