Достапни линкови

logo-print

Поплави во Бугарија, 11 загинати


Најмалку 11 лица загинаа во поплавите од поројните дождови што ја зафатија Бугарија, јави БТА. Во црноморскиот град Варна животите ги загубија десет лица, а три се водат како исчезнати. Бугарскиот министер за внатрешни работи Цветелин Јовчев изјави дека меѓу загинатите има и две деца. Според него, од поплавите најтешко е погодена населбата Аспарухово од каде што потекнуваат и сите жртви.
Јовчев нагласи дека засега има податоци и за еден загинат во градот Добрич, во кој има поплавени делови и од каде се евакуирани околу 150 лица. Тој порача и дека ситуацијата со поплавите постепено се стабилизира, но дека и натаму останува критична.
XS
SM
MD
LG