Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара Бугарија да го суспендира Јужен тек


Европската комисија побара работата на гасоводот Јужен Тек да биде суспендирана се додека бугарската влада не даде јасни одговори на загриженоста на ЕУ поради монополската положба на руската компанија Газпром.

Судирот со Москва поради ситуацијата во Украина, ја наведе ЕУ да ја разгледа својата енергетска политика, за да стане помалку зависна од Русија и Гаспром.

Почетокот на работите во Бугарија беше најавен за овој месец, но веројатно ќе биде одложен. Министерот за енергетика на Бугарија смета дека земјите низ кои треба да минува Јужен тек не треба да се заложник на кризата меѓу Украина и Русија.
XS
SM
MD
LG